Til forsiden

Oversikt over ferskvannsdelta i databasen

  • Beskrivelse av Ferskvannsdelta

    FylkeKommuneElvVann/SjøIntern nr.RegineInngrep
    Akershus Fet Leira Nitelva (4) 002.CAA0 Middels berørt
    Akershus Fet Glomma Øyeren (5) 002.D1 Lite berørt
    Akershus Hurdal Hurdalselva Hurdalssjøen (6) 002.DAC2 Lite berørt
    Hedmark Hamar Svartelva Mjøsa (10) 002.DC3A0 Lite berørt
    Hedmark Hamar Flagstadelva Mjøsa (11) 002.DC5A0 Middels berørt
    Hedmark Sør-Odal Vesleåa Sognnesjøen/Storsjøen (15) 002.EB2 Lite berørt
    Hedmark Åmot Nordre Osa Osensjøen (16) 002.JBB13 Middels berørt
    Hedmark Stor-Elvdal Nordre Atna Atnsjøen (7) 002.LF0 Lite berørt
    Hedmark Stor-Elvdal Elva Glåma (268) 002.L20 Middels berørt
    Hedmark Rendalen Rena Lomnessjøen (12) 002.JE3 Middels berørt
    Hedmark Rendalen Sølna Vesle Sølensjøen (13) 311.EC2 Lite berørt
    Hedmark Tolga Hola Langsjøen (14) 311.GC2 Lite berørt
    Hedmark Tynset Brya Finstadsjøen (9) 002.JH6 Lite berørt
    Hedmark Alvdal Folla Glåma (8) 002.N21 Middels berørt
    Hedmark Os Tufsinga Femunden (17) 311.J41 Lite berørt
    Oppland Lillehammer Lågen / Gausa Mjøsa (28) 002.DD52 Lite berørt
    Oppland Dovre Jora Lågen (301) 002.DK0 Lite berørt
    Oppland Skjåk Otta Pollvatnet (297) 002.DHF4 Middels berørt
    Oppland Skjåk Ostre Bråtåvatnet (298) 002.DHEB Middels berørt
    Oppland Skjåk Sota Veltvatnet (306) 002.DHED Lite berørt
    Oppland Skjåk Otta Vågåvatnet (309) 002.DHC0 Middels berørt
    Oppland Skjåk '''Innløpselv''' ystre Leirvatnet (312) 002.DHFC Lite berørt
    Oppland Skjåk '''Innløpselv''' nedre Leirvatnet (313) 002.DHFC Lite berørt
    Oppland Skjåk Skjøle Lundadalsvatnet (314) 002.DHDB Lite berørt
    Oppland Skjåk Skjøle utløp fra Lundadalsvatnet (315) 002.DHDA Lite berørt
    Oppland Lom Storåe Gjende (19) 002.DGH Lite berørt
    Oppland Lom Bøvre Vågåvatnet (20) 002.DHBA10 Middels berørt
    Oppland Lom Smådøla Tesse (302) 002.DHB2C Middels berørt
    Oppland Vågå Leirvassåa Øvre Leirungen (22) 002.DGG2Z Lite berørt
    Oppland Nord-Fron Hinøgla / Søre Muru Slangen (25) 002.DFBA5 Lite berørt
    Oppland Ringebu Lågen Losna (300) 002.DE7 Middels berørt
    Oppland Østre Toten Lenaelva Mjøsa (303) 002.DC43 Lite berørt
    Oppland Nordre Land Dokka-Etna Randsfjorden (27) 012.EC72 Lite berørt
    Oppland Nord-Aurdal Tisleia Ølsjøen (24) 012.JB1 Lite berørt
    Oppland Vestre Slidre Hydøla / Smådøla Larsgårdstjern (21) 012.JCBA0 Lite berørt
    Oppland Vestre Slidre Krokåni Vasetvatnet (307) 012.L2C Lite berørt
    Oppland Vang Begna Slidrefjorden (23) 012.M Middels berørt
    Buskerud Kongsberg Jondalselva Numedalslågen (219) 015.DZ Middels berørt
    Buskerud Ringerike Begna Sperillen (210) 012.G9 Middels berørt
    Buskerud Ringerike Sokna Tyrifjorden (225) 012.DA1 Middels berørt
    Buskerud Ringerike Storelva Tyrifjorden (226) 012.E0 Middels berørt
    Buskerud Ringerike Urula Sperillen (228) 012.G22 Lite berørt
    Buskerud Flå Hallingdalselva Krøderen (217) 012.CC10 Middels berørt
    Buskerud Hemsedal Grøndøla Fagersetvatnet (216) 012.CDBA4 Lite berørt
    Buskerud Hol Numedalslågen Ossjøen (222) 015.N7 Lite berørt
    Buskerud Hol Storåne Hovsfj. (227) 012.CFB110 Middels berørt
    Buskerud Hol Usteåne Ustedalsfjorden (229) 012.CG6 Lite berørt
    Buskerud Sigdal Eggedøla Solevatn (213) 012.BE0 Middels berørt
    Buskerud Sigdal Simoa Soneren (224) 012.BC21 Middels berørt
    Buskerud Krødsherad Fyranelva Krøderen (214) 012.CB21A Middels berørt
    Buskerud Øvre Eiker Dørja Fiskumvatnet (330) 012.AB1Z Lite berørt
    Buskerud Flesberg Gjuva Numedalslågen (215) 015.FA0 Lite berørt
    Buskerud Nore og Uvdal Uvdalselvi Fønnebøfjorden (211) 015.JB4 Middels berørt
    Buskerud Nore og Uvdal Numedalslågen Norefj. (221) 015.J2 Middels berørt
    Telemark Notodden Heddøla Heddalsvatn (39) 016.EA21 Middels berørt
    Telemark Nome Straumen Nomevatn (37) 016.BA4 Middels berørt
    Telemark Sauherad Gvarvelva Nordsjø (38) 016.C9 Lite berørt
    Telemark Seljord Flatdøla Flatsjå (35) 016.CC6 Middels berørt
    Telemark Kviteseid Dalaåi Sundkilen (33) 016.BC12 Middels berørt
    Telemark Nissedal Frøysdøl Nisser (32) 019.F2A0 Lite berørt
    Telemark Fyresdal Nedre Dalåa Fyresvatn (31) 019.DC0 Middels berørt
    Telemark Tokke Tokkeåni Bandak (30) 016.BD6 Middels berørt
    Aust Agder Grimstad Nidelva Rore (41) 019.AA Lite berørt
    Aust Agder Froland Vatndalselva Skjeggedalsåni (334) 020.BCA Lite Berørt
    Aust Agder Bygland Otra Åraksfjorden (40) 021.D82 Middels berørt
    Vest Agder Flekkefjord Fedaelva Kongevollvann (317) 025.3C9 Middels berørt
    Vest Agder Åseral Monnåna Ljoslandsvatnet (45) 022.G1 Lite berørt
    Rogaland Forsand øvre Espedal øvre Espedal (50) 030.4C1 Middels berørt
    Hordaland Eidfjord Bjoreio / Veig Eidfjordvatnet (75) 050.B0 Middels berørt
    Hordaland Eidfjord Eitro Langavatnet (77) 050.G4 Lite berørt
    Hordaland Granvin Storelvi Granvinvatnet (72) 052.1C Middels berørt
    Hordaland Voss Vosso / Joni Vangsvatnet (67) 062.F0 Middels berørt
    Hordaland Voss Strandaelvi Lønavatnet (68) 062.G3 Lite berørt
    Hordaland Voss Myrkdalselva Myrkdalsvatnet (69) 062.H42 Lite berørt
    Hordaland Voss Dyrvo Vangsvatnet (269) 062.E22 Middels berørt
    Sogn og Fjordane Aurland Aurlandselvi Vassbygdevatnet (94) 072.C1 Middels berørt
    Sogn og Fjordane Førde Gjerlandselva Haukedalsvatnet (325) 083.E0 Lite berørt
    Sogn og Fjordane Hornindal Horndøla Hornindalsvatnet (84) 089.C20 Middels berørt
    Sogn og Fjordane Stryn Kjenndalselva Lovatnet (323) 088.2C Lite berørt
    Sogn og Fjordane Stryn Innigardselva Lovatnet (324) 088.2B1 Lite berørt
    Sogn og Fjordane Stryn Bødalselva Lovatnet (327) 088.2B21 Lite berørt
    Sør Trøndelag Hemne Søa Rovatnet (101) 119.1B12 Lite berørt
    Sør Trøndelag Åfjord Stordalselva Stordalsvatnet (110) 135.D21 Middels berørt
    Sør Trøndelag Meldal Svorka Vollmovatnet (105) 121.AB0 Lite berørt
    Sør Trøndelag Røros Glåma Brekkefjorden (113) 002.T11 Lite berørt
    Sør Trøndelag Melhus Skolda Svorksjøen (104) 121.AAB Lite berørt
    Sør Trøndelag Selbu Nea Selbusjøen (112) 123.B72 Middels berørt
    Nord Trøndelag Snåsa Jørstadelva Snåsavatnet (261) 128.CA0 Lite berørt
    Nord Trøndelag Lierne Inderdalsåa Ulen (126) 308.2C0 Lite berørt
    Nord Trøndelag Høylandet Nordåa/Søråa Grongstadvatnet (123) 139.AC4 Middels berørt
    Nord Trøndelag Høylandet Flåtselva Øvre Flakkan (124) 139.AD Lite berørt
    Nord Trøndelag Høylandet Bjørlielva Øyvatnet (335) 139.AE Lite Berørt
    Nord Trøndelag Høylandet Fiskåa Øyvatnet (336) 139.AF Lite Berørt
    Nord Trøndelag Høylandet Øyelva Øyvatnet (337) 139.AE Lite Berørt
    Nordland Bodø Refselva Kykkelvannet (333) 162.7Z Lite berørt
    Nordland Narvik Vassdalselva Hartvikvatnet (292) 174.5C0 Middels berørt
    Nordland Narvik Skamdalselva Nedre Skamdalsvatn (294) 174.2B0 Lite berørt
    Nordland Bindal Åbjøra Åbjørvatn (127) 144.B2 Lite berørt
    Nordland Vefsn Hattelva Ømmervatnet (135) 152.D Lite berørt
    Nordland Vefsn Kjerringhalselva Luktvatnet (288) 152.E Lite berørt
    Nordland Vefsn Herringelva Fustvatnet (289) 152.B3 Lite berørt
    Nordland Grane Mellomvasselva/Simskarelva nedre Fiplingvtn. (136) 151.DB3 Lite berørt
    Nordland Hattfjelldal Sørbuktelva Famnvatnet (280) 155.F Lite berørt
    Nordland Hattfjelldal Raudvasselva Famnvatnet (281) 155.G Lite berørt
    Nordland Hattfjelldal Raudvasselva Austre Krutvatn (282) 155.D7D10 Lite berørt
    Nordland Hattfjelldal Skardmodalselva Unkervatn (283) 151.FC0 Lite berørt
    Nordland Rana Glomåa Langvatnet (142) 156.CC0 Lite berørt
    Nordland Rana Langvassåga/Røvassåga Langvatn (144) 156.CA0 Lite berørt
    Nordland Rana Virvasselva Virvatnet (276) 156.GF Lite berørt
    Nordland Rana Blakkåga Rauvassåga Svartisåga x (279) 156.CAA1 Middels berørt
    Nordland Rana '''Elv''' Helgåvatn (287) 157.4C Lite berørt
    Nordland Meløy Spilderdalselva Spildervatn (285) 160.41A0 Lite berørt
    Nordland Saltdal Harodalselva Kvitbergvatnet (278) 163.BA Lite berørt
    Nordland Fauske Lakselva/Valnesfjordelva Valnesfjorden/Kåsmovatnet (146) 164.3B Lite berørt
    Nordland Fauske Leirelva Mellomvatnet (274) 164.B4D2A Lite berørt
    Nordland Sørfold Gjerdalselva Kobbvatnet (271) 167.C2 Lite berørt
    Nordland Sørfold Trolldalselva Storskogvatnet (275) 166.5E Lite berørt
    Troms Målselv Anjavasselva Anjavatnet (166) 196.DDD Lite berørt
    Troms Målselv Rostadelva Lille Rostadvatn (169) 196.F4 Lite berørt
    Troms Sørreisa Tømmerelva Reisvatnet (161) 193.5B Lite berørt
    Troms Tranøy Lakselv Sørlivatnet (154) 194.D Lite berørt

    Antall: 121

    Lite berørte : 77
    Middels berørte :44
    Mye berørte :0

    Arealstatistikk ferskvannsdelta i Norge

    CorineDekarProsent
    By/tettbygd areal med åpen struktur11237561.5
    Industri og handelsområder1211075.80.4
    Områder tilknytta veg/jernbane1223353.31.3
    Havneområder1230.10
    Flyplass124148.80.1
    Massetak/dagbrudd131319.40.1
    Grønne by/tettstedsareal (inkl. kirkegårder)14154.70
    Idretts- og rekreasjonsområder (inkl. campingplasser)142350.10.1
    Åker og fulldyrka eng/beite21140678.816
    Naturlig og overflatedyrka eng/beite2311903.10.7
    Skog og annen fastmark385075.133.5
    Skog312990.21.2
    Lauvskog31128949.111.4
    Barskog31226619.610.5
    Blandingsskog3134845.21.9
    Heisamfunn i fjellet3221292.90.5
    Strand, dyner og sandflater331225.50.1
    Fjell i dagen / blokkmark33249.50
    Områder med sparsom vegetasjon (inkl.sandbanker, strandenger m.m)33320102.47.9
    Ferskvannsvåtmark411528.70.2
    Myr41217169.36.8
    Salt/brakkvannsvåtmark, strandsump44115020.6
    Elver/kanaler51133796.713.3
    Sjøer,vann og tjern51252690.620.7
    Gruntvannsområder i elver/vann51310607.14.2
    Ikke tolket99912870.5
    SUM254296100.0

    Samlestatistikk

    Viser statistikk på Corine Land Cover nivå 1.Fargene henviser til kakediagram.
    CorineDekarProsent
    Bebygd og annet opparbeidet areal19057.63.6
    Jordbruksareal242582.116.7
    Skog og annen fastmark385075.133.5
    Våtmarker419200.67.6
    Vann597094.438.2
    Ikke kartlagt912870.5
    SUM254296100.0

    Statistikken er beregnet på grunnlag av 121 delta



    Til toppen
    Sist oppdatert februar 2007 av Geodatasenteret AS, Arendal