Annen informasjon (Kilde: Fylkesmannen i Nordland, Miljøvernavdelingen)
Naturfagverdier
Flora og vegetasjon
Vegetasjonen er prega av et kystnært klima med dels store nedbørsmengder. Deltaområdet er sterkt påvirka av inngrep, og det er derfor lite igjen av naturlige vegetasjonssamfunn på havstrandengene.
Tilgrensende vegetasjon
Fjellsida øst for deltaet er en rik og frodig bjørkeli med høgstauder. Lia er bratt og påvirket av både
kraftgate og bilvei, men har likevel betydelige biologiske kvaliteter. Mye selje og noe osp i deler av lia.
Fugl
Det foreligger ingen bestemte opplysninger om spesielle ornitologiske forekomster.
Fisk
Det foregår et utstrakt fiske etter anadrom laksefisk fra utløpet av Sjøfossen kraftstasjon og ned til sjøen. Enkelte år tas det over 1 tonn med laks og aure. I følge Statkraft Grøner (2000) er en eventuell stedegen stamme svært tynn.
Pattedyr
Det foreligger ingen spesielle opplysninger om deltaets eventuelle funksjon for pattedyr.
Friluftsliv
Sundsfjorddalen er et lett tilgjengelig friluftsområde med rike opplevelsesmuligheter særlig knyttet til elva. Det selges fiskekort i regi av Sundsfjord elveeierlag.
Inngrep
Bebyggelse
Ved selve utløpet til fjorden står det flere bygninger, deriblant flere naust, et forsamlingshus og hus tilhørende en gammel gård. I tillegg har Statens Vegvesen en hall stående nede på øyra.
Jordbruk
Det er ingen aktiv gårdsdrift i bygda, men deler av den dyrka marka blir høstet.
Tekniske inngrep
To kraftverk er plassert innerst i Sundsfjorden, Sjøfossen kraftverk og Sundsfjord kraftverk. Sjøfossen
Energi fikk i 2005 konsesjon fra Olje- og energidepartementet til ytterligere ei utbygging av
Sundsfjord-vassdraget (Reinskar kraftverk). Sundsfjord kraftverk ble igangsatt 1960-63, og det er bygd
utløpskanal i deltaet fra stasjonen. Vann er overført fra tilliggende vassdrag, Forsåga og Arstadåga,
og det er dermed betydelig større menger vann som går gjennom deltaet. Det er ytterligere to kraftverk
oppe på fjellet, Langvann og Forså.
Nedenfor Sjøfossen Kraftstasjon krysser veien til Sundsfjordalen elva med bru. Videre er det utfyllinger
i ytre deler av osen, og det er gjort en del masseuttak/-forflytninger i de indre delene. I tillegg krysser
Rv 17 elveutløpet.
Forurensing
Ikke kjent.
Planstatus
Grensa mellom elv og sjø er fastsatt i henhold til lov om innlandsfiske. I kommunens kystsoneplan er Sundsfjorden mot Hamn avsatt som et mulig område for røyeoppdrett. Videre er selve deltaet nedenfor Rv 17 betegnet som Landbruks-, Natur- og Friluftsområde i kommuneplanens arealdel, hvor det ikke er tillatt med spredt bebyggelse.
Vernestatus
Det er ikke foreslått vern av området.
Tilrådinger
Lokaliteten bør undersøkes nærmere med hensyn på eventuelle ornitologiske verdier.
Referanser
Amundsen, P. A. 1983. Fiskeribiologiske undersøkelser i Sundsfjordområdet i 1983. Universitetet i Tromsø, Tromsø Museum. 92 s.
Fylkesmannen i Nordland. Naturbasen
Salten Kraftsamband. www.sks.no
Muntlige kilder
Fagkonsulent i landbruket, Gildeskål kommune.
|